המלצות ותודות

כתבו רקפת ויובל בכרך מכפר החורש:

 

לנועה בתודה ובאהבה,

על שהצלחת להפיח חיים בילדתנו,

על הרגישות, החום, ההבנה לליבנו השרוט

ועל האהבה שליוותה את תהליך היצירה הזה.

ויותר מכל - על כך שדניאל הצליחה לגעת בך גם במותה...

 

לא היה יכול להיות ספר נכון מזה להביע את מה שרצינו,

לתת את התחושה של מה ומי היתה דניאל שלנו.

...לו היו אלו נסיבות אחרות שהפגישו אותנו היתה המציאות יפה בהרבה...

אך מכיוון שאלו הנסיבות, ואי אפשר לשנות אותן או להתכחש אליהן

אני שמחה שהיית זאת דווקא את ולא מישהו אחר שנגע בליבנו.

תודה לכל המשפחה שנתנה לנו אותך לימים הארוכים שליוו את "לידתו" של הספר,

                              חיבוק גדול, ידידות אין קץ ואהבת עולם...

                                                                             רקפת ויובל 

 

 

כתבו דפני וירון אסף ממעגן מיכאל:

 

ב-14 לינואר 2007 חרב עלינו עולמנו באחת, דורון בתנו שמה קץ לחייה והשאירה אחריה אובדן קשה מנשוא.

במהלך החודשים שלאחר מותה, החלטנו להוציא ספר לזכרה ולאחר בירור בין מספר אפשרויות, בחרנו ללא היסוס בנועה שפיצר. ראינו עבודות קודמות של נועה והיה לנו ברור שיש לה יכולויות גרפיות מעולות, אך עם זאת, נכנסנו לכל התהליך של הוצאת ספר זכרון בחששות והתלבטויות. זה לא פשוט לכנס את החיים של הילדה שלך לתוך ספר. מה להכניס, מה להשמיט? אילו תמונות לבחור? הרי בעינך כהורה הכל הוא חלק ממנה... פיסות חיים שלא ישובו עוד.

נועה התגלתה לנו במהלך העבודה על הספר כאישה מבינה ואמפאטית המובילה את תהליך איסוף החומר ועריכתו ברגישות רבה והתחשבות אין קץ בקשיי המשפחה אך מבלי לוותר על הכוונה מקצועית ועמידה על שיקול דעתה מבחינת עריכה גרפית ותוכנית. מיומנותה ושליטתה של נועה ברזי תוכנות הגרפיקה החדשות, הדהימו אותנו שוב ושוב כאשר שילבה בספר את התמונות שהבאנו באופן מעורר התפעלות. ניסיונה העשיר בעריכת ספרים שכאלה ותבונתה האנושית והמקצועית עוזרים לנועה לנווט את התהליך המכאיב הזה ביד בטוחה ותומכת ולהביא בסופו של יום ללידתו של ספר שאתה קורא בו אח"כ שוב ושוב.  

אנחנו מקווים שאף הורה לא יצטרך עוד להוציא חוברת זכרון לבנו, ונועה תוכל לעסוק בלוחות שנה, פוסטרים וגרפיקות נוספות שגם בהם היא מצוינת, אך אם חלילה, - אנו בטוחים שהיא תהיה שם אתכם ובשבילכם.

                  דפני וירון אסף.  

 

 

מתוך ראיון עם נירה אפרתי בעקבות הוצאת ספר זיכרון לבנה אהוד אפרתי. מראיינת: יעל סיגלר עבור עבודה סמינריונית במסגרת לימודי ביבליותרפיה.

איך היה לך לעבוד עם נועה שפיצר על הספר?

נירה: נפלא. נהדרת. היא הייתה כל כך שותפה, בלב ובנפש. זה היה פשוט, מדהים, כמה היא עזרה, וכמה היא הייתה שותפה. היא הייתה באמת... היא אדם שמזדהה, ויש לו נשמה יתרה, הייתה נהדרת. 

היה משהו, מבחינת הסדר של העריכה, או משהו שהיא כיוונה אותכם?

נירה: היו המון דברים. היא המליצה לנו גם על הדף המתקפל, והיו גם דברים שלא בדיוק נראו לי, אז אמרתי, אבל היתה פתיחות, ובגלל זה זה זרם כל כך טוב. היא אמרה אפשר ככה, או ככה, או ככה, וזהו. אני אמרתי, לא, וכן, זה לא טוב לי, זה כן טוב לי, היו דברים בטלפון שדיברנו, לא רק שם, היא היתה נהדרת...

אני: זה ממש ליצור משהו משותף ביחד.

נירה: כן, כן, בפירוש, ככה. בפירוש ככה, ומשהו שהוא מאד שברירי, ועדין...

(לקריאת הראיון)

 

מתוך ראיון עם אורה סיגלר

על תהליך הפקת הספר לזכר בתה רונה שמאמה, ראיינה כלתה - יעל סיגלר (לראיון המלא)

 

...ואז פגשתי את נועה שפיצר - הגרפיקאית, וזה היה התהליך האמיתי. הרגשתי שכשאני פוגשת אותה אני ממש נמצאת עם רונה, כי אנחנו ממש דיברנו על זה, ערכנו ותוך כדי זה קראנו, ושיבצנו את התמונות. כל הזמן, כמו סרט, היא כל הזמן הייתה איתי. זה היה כל יום רביעי. זה היה ממש כאילו תחליף לפסיכולוג, כשלהבדיל מפסיכולוג, נשאר לך ספר ביד...

...היה לי מזל שבאמת הגעתי לגרפיקאית עם המון שאר רוח, עם הרבה יכולת של אמפטיה, הרבה אכפתיות, מעבר לשכר. אני הרגשתי כאילו היא עושה את הספר בשביל עצמה, ממש ככה הרגשתי. זה היה לי מאד טוב, בגלל זה חלק מזה הרגשתי פסיכולוגי, זה היה לה מאד חשוב. הרגשתי שרונה חשובה לה, חשוב לה לתת את רונה כמו שצריך...

 
 
 

כתב עודד רגב ממעגן מיכאל:

נועה שפיצר הפיקה ועיצבה עבורי ספר זכרון לזכרה של אשתי נעה רגב ז"ל. בתהליך העבודה נועה הייתה קשובה ורגישה לרצונותי ולרעיונותי תוך שהיא "מתרגמת" אותם לשפה גראפית ועיצובית שבאה לידי ביטוי בספר. בתהליך העבודה על הספר שהיה לא קל עבורי, נועה שיתפה אותי וסייעה לי בכל הצמתים בהם הייתה נדרשת קבלת החלטה בנוגע לפרטים הקשורים לספר וכשהיה צריך אף עיצבה והראתה לי אלטרנטיבות שונות על מנת שתהיה לי אפשרות בחירה. הספר שיצא לאור הוא הרבה מעל לציפיות שהיו לי וזכה לשבחים רבים. עבודתה מאוד עניינית ומקצועית והיה לי נעים לעבוד עימה. ממליץ לכל מי שמחפש סטודיו להפקת ספר זכרון או הפקה אחרת להזמין את העבודה אצל נועה.

                                                                            עודד רגב
 
 
 
כתב דודיק רכלבסקי:

לקראת מלאת חמש שנים לפטירתה של אשתי חנה'לה, החלטתי להוציא ספר לזיכרה.

הרגשתי רצון וצורך לכנס את כל החומר שכתבה בספר לזכרה, למען משפחתנו הרחבה חברינו הרבים ולמען ילדינו ונכדינו שישנם ויבואו בעתיד ושכולם ידעו ויזכרו איזו אשה היא הייתה. הודות להמלצתה של חברה הגעתי אל נועה שפיצר חברת קבוץ מעגן מיכאל.

ידעתי שאני רוצה להוציא ספר זכרון אך איך הוא יראה לא ידעתי. כבר בפגישתנו הראשונה הראתה לי נועה מספר ספרים שערכה והדפיסה לזכר אנשים שניפטרו. הרגשתי שמצאתי בחורה בעלת יכולות רבות בהרבה תחומים, רגישה, חרוצה ולא נרתעת מכל מאמץ בכדי ליישם את הרעיונות והרצונות שלה. מיד ראיתי והרגשתי שהודות לנועה יהיה ספר ראוי לזכרה של חנה'לה.

אחרי מספר חודשים והודות לעבודה מאומצת של נועה הגיעו אלי הספרים שבקשתי, ממש לתאריך שקבענו ביחד לאזכרה במלאת חמש שנים לפטירת אשתי.

בסיום האזכרה מסרתי את הספרים לאנשים שחפצתי. מאז אני מקבל תגובות נפלאות מכולם על הספר: על שילוב יפהפה של תמונות המשפחה ותמונות מהטיולים הרבים בתוך החומר הכתוב ועל העריכה המושלמת. אני מוצא את עצמי לוקח את הספר, מעיין בו ורואה לנגד עיני את החיים המשותפים שהיו לי ולאשתי ז"ל.

אין לי מילים להודות לנועה על הספר שערכה והפיקה לזכרה של חנה'לה.

                                                 דודיק רכלבסקי

                                                 כפר יהושע

 
כתבו בני משפחת ינקוביץ

לנועה היקרה,

חמש עשרה שנה לאחר פטירתה של אימנו החלטנו להנציח אותה בספר זיכרון.

חיפשנו את האדם הנכון לביצוע המשימה, מישהו שיהיה רגיש ועדין מספיק בכדי לגעת בכל הזיכרונות שיש לנו מאמא למרות הזמן שעבר. מישהו שיעזור לנו לאסוף ולאגד בספר אחד את כל הזכרונות של הקרובים לנו בכדי לאפשר לנכדים ולדורות הבאים להכיר ולו במעט, מי הייתה אמא:

בחרנו בך ואנחנו לא מצטערים לרגע.

הליווי שלך, ההקשבה שלך לכל אחד ואחת מאיתנו במהלך הכנת הספר היתה כנה ואמיתית. הרגשנו את העניין האמיתי שיש לך בכל סיפור וסיפור ואת הניסיון שלך לאגד את הכל לכדי פסיפס נגיש לכולם.

נתת לנו תחושה שאת שם בשבילנו בכל שאלה ופנייה. פתחת בפנינו את הסטודיו שלך ואת ליבך ואנחנו מודים לך על כך ומעריכים מאוד את הספר המרגש שיצרת עבורנו.

העבודה המקצועית המדויקת והאסטטית שיצרת באה לביטוי בכל דף ודף בספר. המשפחה והחברים שקיבלו עותק מהספר היו נרגשים עד דמעות.

אנחנו מודים לך על הכל.

                                                          משפחת ינקוביץ’ 
                                                                 מצפה הושעיה